Združenie SLO/SLO, v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky v Bratislave a Lektorátom slovinského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave aj tento rok pokračuje v propagácii významu včiel pre spoločenstvo.
Dňa 8.2. sme spolu s lokálnym Slovenským zväzom včelárov (Trnava) realizovali podujatie medová desiata v ZŠ Zeleneč, na ktorom sa deti dozvedeli nové informácie o včelárstve a ochutnali slovenský aj slovinský med (med zo Slovinska bol zakúpený priamo v Slovinsku – beeshop.si).
Podobné podujatie bolo uskutočnené aj 15.3. v MŠ Miloslavov, tentoraz s predstaviteľmi Slovenského zväzu včelárov z Bratislavy.
V rámci projektu Medový olovrant, ktorý sa konal v Banskej Bystrici (22.5.) predstavitelia Združenia SLO/SLO navštívili aj Strednú odbornú školu Pod Bánošom, ktorá sa ako jediná venuje včelárstvu a študuje na nej aj veľa budúcich včelárov zo zahraničia. Podujatia v ZŠ Spojová v Banskej Bystrici sa zúčastnili aj predstavitelia mesta vrátane primátora mesta.
Okrem toho Združenie SLO/SLO finančne podporilo literárno-výtvarnú súťaž Včela je živočích slnka a vzduchu, jej bzukot je piesňou leta. Cieľom projektu bolo zvýšiť povedomie detí o význame včiel a priblížiť širšej verejnosti podnet Slovinska na vyhlásenie Svetového dňa včiel 20. mája. V rámci projektu boli oslovené základné školy z miest, ktoré sú partnerskými či priateľskými mestami slovinských miest – Bratislava (Ľubľana), Trnava (Novo mesto), Pezinok (Izola), Bardejov (Slovenj Gradec), Banská Štiavnica (Ptuj), Hlohovec (Slovenske Konjice), Prievidza (Velenje), Vydrany (Hodoš). Súťažné práce boli vystavené v galérii Veľvyslanectva Slovinskej republiky počas mesiaca jún.
Medeni zajtrk je na Slovaškem prvič poskusno potekal leta 2016 na OŠ Tbiliská v Bratislavi. Zaradi velikega uspeha projekta in odličnih odnosov med slovenskimi in slovaškimi institucijami je bil medeni zajtrk ponovljen z udeležbo ministrice za kmetijstvo SK Gabriele Matečne. Menimo, da je tovrstna prireditev odlična zaradi krepitve gospodarskega sodelovanja med Slovaško in Slovenijo, hkrati pa dogodek predstavlja turistično promocijo Slovenije in njene čebelarske tradicije ter izdelkov. Zajtrk sestavlja predavanje za otroke o čebelah, predstavi se življenje in delo čebelarja, na koncu otroci seznanijo z okusom različnih vrst medu.
Späť ->